Ucuzu.com - Güvenilir Alışveriş Rehberiniz

Hayvan Kurtarma Derneği

DERNEK HAKKINDA

Hayvan Kurtarma Derneği, Ankara ilindeki sahipsiz hayvan sorununun çözümüne katkıda bulunmak amacı ile 3 Nisan 2011 tarihinde kurulmuştur. Her biri sahipsiz hayvanların refahı için çalışmaktan olan dinamik bir ekibi aynı çatı altında toplayan Hayvan Kurtarma Derneği’nin temel çalışma alanları şunlardır:
* Bütün hayvanların 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca tanınan haklarının savunulması ve bu hakların ihlal edildiği durumlarda yetkili makamlar nezdinde yasal girişimde bulunulması;
* Sokaklarda yaşamlarını sürdürmekte olan sahipsiz kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması ve böylelikle popülasyon artışının önüne geçilmesi;
* Sahipsiz ya da sahipleri tarafından istenmeyen hayvanların sahiplendirilmesi;
* Hasta, yaralı, bakıma muhtaç veya acil tıbbi yardım bekleyen sahipsiz hayvanların tedavi ettirilmesi.
Yukarıda da belirtildiği üzere, ülkemizde bulunan hayvanların hakları 5199 sayılı kanun ile belirlenmiştir. Derneğimizin kuruluş amacını, ilgili kanunun birinci maddesinden alıntı yaparak özetlememiz mümkündür:
“Hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvaların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır”.
Hayvan Kurtarma Derneği, belediyeler ve ilgili diğer kuruluşlar ile işbirliği içerisinde ve yasal mevzuat çerçevesinde hayvanların her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamak amacı ile yola çıkmıştır.

DERNEK EKİBİ

Hayvan Kurtarma Derneği, 20 yılı aşkındır sahipsiz hayvanlara yardım etmeyi bir görev edinmiş olan Zekiye Taş Köklü ve Fahir Köklü tarafından kurulmuştur.
Devlet memuru olan Zekiye Taş Köklü, Hayvan Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.
Sokak hayvanlarına ucuz mama temin etmek amacı ile kurulmuş ‘Mavi Ev’ firmasının sahibi olan Fahir Köklü, Hayvan Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.
Hayvan Kurtarma Derneği ekibi bünyesinde akademisyen, sanatçı ve diğer meslek sahiplerinin yanısıra, üç veteriner hekim de bulunmaktadır. Veteriner hekim üyelerimiz, acil durumlarda olay yerine giderek yardım bekleyen sahipsiz dostlarımıza anında müdahele edebilmektedirler. Trafik kazası ve benzeri birçok durumda, belediyelerin veterinerlik hizmetleri yetersiz kalmaktadır. Özellikle mesai saatleri dışında sahipsiz hayvanlar için hizmet sadece tek bir belediye bulunmaktadır. Çoğunlukla kısırlaştırma aşılama gibi temel hizmetlerin verildiği belediye veterinerlik birimlerinde, kırık ameliyatları gibi ameliyatların yapılabileceği teknik donanım da bulunmamaktadır.
Birçok vatandaşımız sokakta kaza geçirmiş bir sahipsiz bir hayvan gördüğünde yardım için en yakın belediyeye başvurmaktadır. İmkanları dahilinde yardım etme olanakları bulunmayan belediyeler ise bu başvurulara çoğunlukla olumsuz yanıt vermek zorunda kalmaktadırlar. Belediye veterinerlik hizmetlerinin yetersiz kaldığı durumlarda özel veteriner kliniklerine başvurmak ise çoğu kimsenin bütçesini aşmaktadır.
Hayvan Kurtarma Derneği, özellikle bu gibi durumlarda devreye girerek söz konusu hayvanın tedavi sürecini başından sonuna kadar yürütecek şekilde örgütlenmiştir. Günün her saatinde ulaşılabilen iletişim numarasına yapılan yardım çağrılarına en rasyonel ve en hızlı biçimde cevap verme olanağına sahip olan Hayvan Kurtarma Derneği; gerek üyelerinin özverili çalışmaları, gerekse sosyal paylaşım sitelerindeki takipçi kitlesi vasıtası ile, Ankara’nın bütün ilçelerinden acil yardım bekleyen dostlarımıza ulaşmış ve tedavilerini yaptırmıştır.

DERNEK ÜYELİĞİ

Hayvan Kurtarma Derneği mevcut üyeleri arasında akademisyen, sanatçı, mühendis ve diğer meslek sahiplerinin yanısıra, veteriner hekimler de bulunmaktadır.

On sekiz yaşını doldurmuş her Türk vatandaşının ve ülkemizde resmi oturma veya çalışma izni ile ikamet eden yabancı vatandaşların üyeliğine açık olan derneğimiz, yeni üyelerin katılımı ile daha da güçlenecek ve bunun paralelinde daha çok sayıda hayvana yardım elini uzatabilecektir.

2011 yılı için üyelik aidatı, yıllık 180 TL olarak belirlenmiştir.

Üyelik aidatını iki ay üst üste yatırmayan ükişilerin üyelikleri haber vermeksizin bitirilebilir.

Derneğe Üye Olmak İçin: http://hayvankurtarma.org/dernek_uyeligi.php

Hayvan Kurtarma Derneğine Mama Bağışında bulunmak için:

http://www.kolaymama.com/HAYVAN-KURTARMA-DERNEGI-HAYVAN-REHABILITASYON-MERKEZI,LA_308-2.html

   

İLETİŞİM

Zekiye Taş KÖKLÜ

Tel: 0555 339 93 01

Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi İlko Sitesi 2839. Cadde No: 25 Mavi Ev - Çayyolu - ANKARA

E-posta: info@hayvankurtarma.org

Etiketler: Dernekler

İlişkili girdiler: